Alfabet SEO – S – SEO, SERP, słowa kluczowe
2019.03.10

Witamy w kolejnej części cyklu Alfabetu SEO, w którym wyjaśniamy najważniejsze z punktu widzenia pozycjonowania stron internetowych pojęcia. Tym razem skupimy się na wyjaśnieniu tak ważnych skrótów, jak SEO, SEM i SERP, opiszemy, co oznaczają satelity, słowa kluczowe i sitemap, a także przedstawimy kilka dodatkowych pojęć.
Satelity
Satelity, inaczej zaplecza, to strony internetowe, powstałe w celu wspierania pozycjonowanych witryn. Zazwyczaj zawierają dobrej jakości treści, skupione wokół tematyki, jaką zajmuje się pozycjonowania strona, oraz zawierają linki wychodzące, które do niej prowadzą. To, jak skuteczne jest wykorzystywanie satelitów w pozycjonowaniu strony internetowej, jest zależne od unikalności i wartości contentu zamieszczanego na tego typu witrynach.
Schema.org
Schema.org to serwis, udostępniający ujednolicone dla wyszukiwarek schematy danych strukturalnych. Korzysta z niego Google, a także Yahoo i inne konkurencyjne wyszukiwarki. Schema.org proponuje specjalne znaczniki, które można umiejscowić w odpowiednich miejscach w kodzie strony, wyróżniając nimi poszczególne elementy serwisu. Dzięki takim oznaczeniom, wyszukiwarka lepiej interpretuje informacje zawarte na stronie internetowej, a także może wykorzystywać dane strukturalne np. do opisów rozszerzonych (rich snippets).
Search engine
Search engine to inaczej wyszukiwarka internetowa, czyli narzędzie przeznaczone do wyszukiwania informacji zamieszczonych na witrynach w sieci. Zadaniem search engine jest wyszukanie i zaindeksowanie danych ze stron internetowych oraz udostępnienie ich poprzez dopasowanie do wpisanych przez użytkowników sieci haseł.
Wyszukiwarki dysponują robotami, czyli specjalnymi programami, które wyszukują i indeksują strony internetowe. Za ich pomocą wyszukiwarka ocenia także witryny pod kątem ich jakości, co pozwala jej na wyświetlanie użytkownikom najbardziej wartościowych źródeł. Jedynie strony znajdujące się w rejestrze wyszukiwarki, a więc odwiedzone i zaindeksowane przez boty, mogą wyświetlić się w wynikach wyszukiwania.
Zadaniem wyszukiwarek jest udostępnianie użytkownikom sieci najbardziej trafnych odpowiedzi na ich zapytania, dbają one również o jakość wyświetlanych wyników. Z tego względu wyszukiwarki wprowadzają swoje zasady, dotyczące działań prowadzonych przez webmasterów. Złamanie tych zasad często kończy się karą dla danej strony internetowej, która może obejmować nawet usunięcie witryny z rejestru.
Do najbardziej popularnych wyszukiwarek internetowych należy Google, Yahoo oraz Bing.
Search Engine Advertising
Search Engine Advertising (SEA) to część Search Engine Marketingu (SEM), czyli działań mających na celu poprawę widoczności strony w wyszukiwarce internetowej. SEA obejmuje płatne wyniki wyszukiwania, czyli reklamy, które wyświetlają się użytkownikom ponad organicznymi wynikami. Są one powiązane z zapytaniami wpisywanymi w wyszukiwarkę przez użytkowników, tak jak w przypadku bezpłatnych wyników, jednak ich widoczność nie jest zależna od pozycji, jaką dana strona zajmuje w rankingu wyszukiwarki, a od kosztu, jaki ponosi właściciel strony wykupujący reklamę.
Search Engine Advertising obejmuje reklamy tekstowe i graficzne, widoczne w wynikach wyszukiwania oraz na stronach internetowych, współpracujących z wyszukiwarką (np. za pomocą platformy Google AdSense). Najpopularniejszą formą reklamy jest Google Ads, czyli specjalna usługa największej wyszukiwarki, obejmująca linki sponsorowane.
Działania SEA pozwalają na zwiększenie ruchu na stronie internetowej, która może zostać dostrzeżona przez większą ilość osób. Umożliwia także dotarcie do swojej grupy docelowej dzięki personalizacji reklam, co może zwiększyć konwersję na witrynie.
SEA jest częścią SEM, którą powinno stosować się jako dodatek do działań związanych z optymalizacją strony pod wyszukiwarkę internetową, by uwidocznić ją w organicznych wynikach wyszukiwania (SEO).

Płatne wyniki wyszukiwania, zależne od działań SEA
Search Engine Marketing
Search Engine Marketing (SEM) oznacza marketing internetowy, którego głównym celem jest zwiększenie widoczności strony internetowej zarówno w organicznych, jak i płatnych wynikach wyszukiwania. SEM obejmuje zarówno SEO, czyli pozycjonowanie strony internetowej, by znalazła się jak najwyżej w bezpłatnych wynikach wyszukiwarki, jak i SEA, czyli reklamy internetowe, np. linki sponsorowane.
Wykorzystanie SEO dla Search Engine Marketingu obejmuje wiele działań, mających wpływ na miejsce strony internetowej w rankingu wyszukiwarki. Witryna, która jest dobrze wypozycjonowana, ma szansę na duży naturalny ruch, spowodowany wysokim miejscem w organicznych wynikach wyszukiwania. W tym celu stosuje się działania on-site (optymalizacja serwisu) oraz off-site (link building). Działania SEO nie mogą być podejmowane jednorazowo – pozycjonowanie strony internetowej jest bowiem procesem, który z czasem przyniesie witrynie duży sukces.
Działania SEA opierają się na kampaniach reklamowych, prowadzonych w wyszukiwarkach internetowych. Do najskuteczniejszych narzędzi, pozwalających na wypromowanie witryny w sieci, należy Google Ads – platforma, umożliwiająca korzystanie z linków sponsorowanych, czyli reklam wyświetlających się ponad organicznymi wynikami wyszukiwania w Google. Popularną formą promocji są reklamy rozliczane w systemie PPC, czyli Pay Per Click, w którym właściciel witryny płaci jedynie za kliknięcia w linki, a więc wtedy, kiedy reklama jest skuteczna. SEA warto stosować jako dodatek do pozostałych działań związanych z SEM, by zwiększyć ilość wejść na swoją stronę internetową.

Search Engine Optimization
Search Engine Optimization (SEO) to działania, mające na celu zwiększenie widoczności strony internetowej w organicznych wynikach wyszukiwania. Im wyższe miejsce witryny w rankingu wyszukiwarki, tym łatwiej jest przyciągnąć uwagę użytkowników sieci, co przekłada się na wyższą konwersję, większą sprzedaż produktów lub usług i popularność marki. Zazwyczaj klienci, wpisując w wyszukiwarkę wybrane zagadnienie, wybierają strony internetowe z pierwszej 10 wyświetlonej w wynikach – stąd tak ważne jest pozycjonowanie witryny.
Search Engine Optimization obejmuje działania on-site, czyli optymalizację strony internetowej, oraz off-site, czyli link building. Optymalizacja witryny oznacza dostosowanie jej pod wyszukiwarkę internetową i oznacza szereg zadań, jakie należy wykonać na stronie. Zaliczają się do nich m.in. wypełnienie witryny unikalnym, wartościowym contentem z odpowiednim nasyceniem słów kluczowych czy poprawa kodu strony. Link building oznacza tworzenie profilu linków dla danej strony, czyli linków przychodzących, do których wyszukiwarki przykładają dużą wagę przy ocenie jakości i zaufania witryny.
SEO jest dziedziną zmienną i stale się rozwija, głównie za sprawą aktualizacji algorytmów wyszukiwarek internetowych, do których osoby zajmujące się pozycjonowaniem stron muszą się dostosować. Kiedyś wyszukiwarki nie przykładały wagi do jakości stron, znajdujących się w wynikach wyszukiwania, dlatego w celu wypozcjonowania witryny stosowano wiele działań, dzisiaj zaliczających się do zakazanego Black Hat SEO – np. keyword stuffing czy Systemy Wymiany Linków. Obecnie Google najwyżej ocenia często aktualizowane witryny o unikalnych i wartościowych treściach, posiadające bogaty i zróżnicowany profil linków, pochodzących ze źródeł tematycznie związanych z pozycjonowaną stroną. Strony stosujące zakazane działania, mające na celu manipulację wynikami wyszukiwania, są karane przez wyszukiwarki stratą pozycji, a nawet usunięciem z indeksu.

Działania SEO mają wpływ na organiczne wyniki wyszukiwania.
Search Engine Reputation Management
Search Engine Reputation Management (SERM) to działania, które mają na celu zbudowanie pozytywnego wizerunku swojej marki w sieci. Obejmują podniesienie pozycji stron internetowych, na których znajdują się pozytywne opinie na temat danej firmy, do top10 w wynikach wyszukiwania, oraz usunięcie z najlepszej dziesiątki witryn, zawierających negatywne opinie.
Search Engine Results Page
Search Engine Result Page to inaczej wyniki wyszukiwania, które wyświetlają się użytkownikom wyszukiwarki po wpisaniu przez nich wybranego zagadnienia. W przypadku Google, wyświetlane są dwa typy SERP: wyniki organiczne, czyli prezentujące strony w kolejności wybranej przez algorytm wyszukiwarki, oraz wyniki płatne, na które składają się reklamy Google Ads.
Search Engine Results Page jest odpowiedzią na zapytanie, wpisane przez użytkownika, a zadaniem wyszukiwarek jest jak najtrafniejsze dopasowanie wyświetlających się w wynikach stron internetowych, które będą najbardziej użytecznym źródłem informacji dotyczącym danego hasła. Kolejność wyświetlanych witryn zależy od oceny, jaką przyzna im algorytm wyszukiwarki – obecnie najwyżej oceniane są strony z unikalną i wartościową treścią, odpowiednio zoptymalizowane pod wyszukiwarkę i posiadające zróżnicowany profil linków wysokiej jakości. Osobno rozpatrywane są strony, które wykupiły reklamę w formie linków sponsorowanych – widoczne są w płatnych wynikach wyszukiwania, wyświetlanych ponad wynikami organicznymi.
Search Quality Team
Search Quality Team (SQT) to zespół pracowników Google, których zadaniem jest utrzymanie wysokiej jakości wyników wyszukiwania, m.in. poprzez usuwanie z nich spamu oraz stron internetowych, korzystających z Black Hat SEO. SQT może nakładać kary na witryny, które nie stosują się do zasad wprowadzonych przez Google.
Site-wide link
Site-wide link to rodzaj odnośnika, który znajduje się na każdej z podstron na danej stronie internetowej. Ten typ linków często zamieszczany jest w stopce serwisu.
Sitelinks
Sitelinks do dodatkowe linki dla danej strony internetowej, wyświetlane przez Google w wynikach wyszukiwania (zarówno płatnych, jak i bezpłatnych) pod głównym linkiem do witryny. Wyszukiwarka wyświetla sitelinks jedynie dla wybranych stron wśród tych zajmujących najwyższe miejsce w rankingu, wyróżniając te odnośniki, które uznaje za najbardziej przydatne dla swoich użytkowników. Nie można wpłynąć na to, jaka witryna otrzyma w SERP sitelinks – głównym czynnikiem za to odpowiedzialnym jest czynnik CTR danej podstrony na wyszukiwane słowo kluczowe.

Sitelinks widoczne w płatnych wynikach wyszukiwania Google
Sitelinks Searchbox
Sitelinks Searchbox to dodatkowe okno wyszukiwania, widoczne w wynikach wyszukiwarki dla danej strony internetowej. Służy do przeszukiwania witryny przez użytkownika, by łatwiej mógł skorzystać z zawartości serwisu.
Sitelinks Searchbox wyświetla się przy zapytaniach, zawierających nazwę firmy lub adres strony internetowej. Jest jednak dostępny tylko dla tych witryn, które posiadają wewnętrzną wyszukiwarkę oraz stosują odpowiednie znaczniki danych strukturalnych, np. w formacie JSON-LD, RDFa lub mikrodanych.

Okienko Sitelinks Search, widoczne po wyszukaniu nazwy marki
Sitemap
Sitemap to inaczej mapa strony internetowej, czyli plik, który umieszcza się w katalogu witryny, by ułatwić robotom Google przemieszczanie się po stronie i jej indeksację. Jest to szczególnie przydane w przypadku rozbudowanych serwisów z wieloma podstronami. Sitemap jest tworzona w formacie HTML lub XML.
Słowa kluczowe
Słowa kluczowe, inaczej frazy lub keywords, to pojedyncze wyrazy lub ich grupa, według których wyszukiwarki internetowe oznaczają i porządkują treści pochodzące z witryn. Użytkownicy wyszukiwarek zazwyczaj stosują słowa kluczowe do wyszukiwania potrzebnych im informacji.
Słowa kluczowe mogą być ogólne, np. „buty damskie”, jak i szczegółowe, tzw. long tail, np. „Huawei P20 Lite czarny”. Wyróżnia się także frazy:
– brandowe, zawierające nazwę marki, np. „Coca-Cola”,
– opisujące problemy klientów, np. „smartphone Lenovo K5 opinie”,
– branżowe, np. „motoryzacja”,
– lokalne, zawierające lokalizację, np. „mechanik samochodowy Warszawa”.
Słowa kluczowe odgrywają dużą rolę w pozycjonowaniu strony internetowej, ponieważ od odpowiedniego wybrania fraz dla danej witryny zależy jej widoczność w wynikach wyszukiwania. Frazy ogólne, choć są popularne i często używane przez internautów, zazwyczaj posiadają dużą konkurencję i pozycjonowanie się na nie zazwyczaj zajmuje dużo czasu. Frazy niszowe posiadają małą konkurencję i chociaż nie zapewnią dużego ruchu na stronie, pozwolą trafić do swojej grupy docelowej i zwiększyć konwersję.
Odpowiedni dobór słów kluczowych dla strony internetowej ma wpływ zarówno na organiczne, jak i płatne wyniki wyszukiwania (np. linki sponsorowane Google Ads).
Spam
Spam oznacza dla wyszukiwarek internetowych niskiej jakości strony internetowe, wypełnione treściami przepełnionymi błędami językowymi i merytorycznymi, często generowanymi automatycznie. Strony tego typu stosują również często niedozwolone przez wyszukiwarki praktyki w celu manipulacji wynikami wyszukiwania, w tym keyword stuffing, maskowanie czy Systemy Wymiany Linków.
Strony zawierające spam są na bieżąco usuwane przez pracowników lub algorytmy Google z wyników wyszukiwania, by zapewnić użytkownikom dostęp wyłącznie do bezpiecznych witryn wysokiej jakości.
Speed Update
Speed Update to aktualizacja algorytmu Google, wprowadzona w 2018 roku. Jej głównym zadaniem ma być obniżenie w wynikach wyszukiwania na urządzeniach mobilnych pozycji stron internetowych, które ładują się zbyt wolno.
SSL
SSL, czyli Secure Socket Layer, to specjalny protokół, którego głównym zadaniem jest zapewnienie bezpieczeństwa danych w Internecie. Stanowi on część protokołu HTTPS, szyfrującego dane przesyłane pomiędzy przeglądarką internetową a serwerem. Jest wykorzystywany na wielu stronach internetowych, by chronić dane użytkowników sieci, np. w przypadku internetowych płatności za pomocą karty.

Strona przejściowa
Strona przejściowa, inaczej doorway page, to strona internetowa, która automatycznie przenosi użytkownika za pomocą przekierowania na inną, powiązaną z nią witrynę. Strony przejściowe zazwyczaj są tworzone specjalnie pod wyniki wyszukiwania i szybko pozycjonowane za pomocą niezgodnych z zasadami wyszukiwarki metod. Ich zadaniem jest skierowanie ruchu z organicznych wyników wyszukiwania na stronę docelową, która nie posiada wysokiej pozycji. Stosowanie stron przejściowych zalicza się do Black Hat SEO i jest karane przez wyszukiwarkę.
Supplemental index
Supplemental index to poboczny indeks wyszukiwarki Google, który zawiera witryny uznane za duplikaty lub strony o niskiej wartości. Są one pomijane w głównych wynikach wyszukiwania i można je wyświetlić, klikając na komunikat o ukrytych stronach internetowych.
System Wymiany Linków
System Wymiany Linków (SWL) to specjalny system, służący do automatycznego pozyskiwania linków przychodzących dla swojej witryny. Umożliwia zdobycie wielu linków w bardzo krótkim czasie, co ma wpływ na pozycjonowanie danej strony internetowej. Google traktuje stosowanie Systemu Wymiany Linków jako próbę manipulacji organicznymi wynikami wyszukiwania i nakłada kary na strony, korzystające z tego typu pomocy.